2023 елда Татарстан Республикасының 1500 кешесе озак стаж өчен вакытыннан алда пенсиягә чыкты

2024 елның 12 апреле, җомга

2023 елда Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге 37 яшьтән ким булмаган стажы булган хатын-кызларга һәм 42 яшьтән ким булмаган стажы булган ир-атларга 1500дән артык пенсия билгеләде. Озак вакытлы хезмәт стажын эшләп, алар пенсиягә гомуми билгеләнгән пенсия яшеннән ике елга иртәрәк чыгалар.

Пенсиягә вакытыннан алда чыгу өчен озак стажга Россиядә мәҗбүри пенсия һәм социаль иминиятләштерүгә иминият взнослары исәпләнгән һәм түләнгән вакытлар гына исәпкә алына:

- вакытлыча эшкә яраксызлык буенча пособие алу;

хәрби хезмәткә чакыру буенча үтү чоры;

хәрби хезмәтне үтү яки ирекле формированиедә булу вакытында махсус хәрби операциядә катнашу чоры, алар икеләтә күләмдә иминият стажына исәпләнә.

Шунысын да истә тотарга кирәк, гомуми иминият стажына исәпләнгән, әмма озакка сузылган стажга кертелмәгән кайбер социаль әһәмиятле чорлар бар. Бу чорлар:

- ел ярымга кадәрге балаларны карау;

эшкә сәләтсез гражданнарны карау;

- эшсезлек буенча пособие алу һәм башка кайберләре.

"Булган стажны тикшерү өчен, гражданнар шәхси счеттан өземтә сорый ала. Моны электрон рәвештә «дәүләт хезмәтләре» порталындагы шәхси кабинетта яки КФҮ офисына яки Фондның клиент хезмәтенә мөрәҗәгать итеп эшләргә мөмкин», - дип төгәлләде Татарстан буенча СФР бүлекчәсе идарәчесе Эдуард Вафин.

Озак стаж өчен вакытыннан алда пенсия билгеләү шартлары турында өстәмә консультацияне 8-800-1-00000-1 номерлы СФР контакт-үзәгенә шалтыратып алырга мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: